כל מה שצריך לדעת על רפואת תדרים

מאמרים מאת גיא אלפונטה, מטפל בשיטת רפואת תדרים בישראל

המיני ריונקס- מחקר במכון Dartsch לחקר התא

במשך 35 שנה, חברת ריונקס הממוקמת בפירמידות Sauerland שבגרמניה, עוסקת במחקר ופיתוח של תחום רפואת התדרים על פי פאול שמידט. כבר בשנת 1976, הוא מצא, כי ניתן לגרום להאצה ושפעול של תאים בגוף החי (בני אדם ובעלי חיים) באמצעות טווח תדרים ספציפי פנימי. עד היום ביצעה ריונקס ניטורים ומחקרים רבים ליישום קביעה זו ולהוכחת יעילות המכשירים הרפואיים שיוצרו על ידיה. בכולם הושגו תוצאות טובות. מכל מקום, יש לקחת בחשבון, כי לא ניתן לשלול לחלוטין את קיומו בתוצאות המחקרים של אפקט הפלצבו, דהיינו, הצלחה תרפויטית המבוססת על הדמיון. מסיבה זו, ריונקס, בתמיכת האיגוד לקידום תרפיית התדרים, חיפשה מזה זמן, שיטה מבוססת מדע להוכחת יעילות המכשירים המיוצרים על ידה עבור תרפיית התדרים.

כאשר פנה פרופ' הד"ר לרפואה שימושית א. וו. ג'. מיקוס, בתחילת שנת 2011 אל ריונקס והציע לקיים מחקר ביולוגי של התא כעבודת בסיס, שמח האיגוד לקידום תרפיית התדרים לתרום למימון הפרויקט.

דוח סופי על ידי מכון פראונהופר הוגש לידי ריונקס ב-24 באוגוסט 2011.

בוגרת במדעי החיים ג'והנה מלקה, סטודנט לתואר ראשון פרנץ מרקרט, ד"ר למדעי החיים אווה-מריה קניפ, מהנדס מוסמך  (TH) דיטמר היימס, ד"ר להנדסה שימושית. כריסטיאן ווצל, פרופ' ד"ר לרפואה שימושית  א. וו. ג'. מיקוס (משמאל לימין). מעורבת בצורה פעילה ביותר ואולם לא נראית בתמונה, סטודנטית באנגליה: בוגרת במדעי החיים סוזאן קלאמקה.

פרופ' ד"ר מיקוס הציע שהמחקר יבוצע על ידי מכון פראונהופר בדרזדן (FEP).  תחת ניהולה של ד"ר להנדסה  כריסטיאן ווצל, המכון פיתח שיטה שבה ניתן ליצור נזק שיטתי לתרכובות התא. אם קיימת מידה מוגדרת של נזק בתרכובת תא, ניתן להעריך אם ועד כמה הגישה התרפויטית, דהיינו תרפיית התדרים על פי פול שמידט, היא יעילה.

בסה"כ נבדקו 7000 דגימות תא לאחר טיפול בטווחי תדרים שונים באמצעות מכשירים שונים של מערכת ה-RAH (מערכת האבחון והאיזון של ריונקס), הפועלים על פי שיטת הטיפול בתדרים על פי פול שמידט (Rayocomp  PS  1000, Rayocomp PS 10, Thyreogym),

ונערכה השוואה בינם לבין תרכובות תא בלתי מטופלות.

דוח סופי על השפעת תנודות האיזון המופקות ממכשירי מערכות ריונקס על תרביות התא

התוצאות מסוכמות בדוח הסופי כדלקמן: "כל מכשירי מערכות ריונקס ותנודות האיזון המופקות על ידם מגבירים את פעילות חילוף החומרים של הפיברובלסט במידה של עד 8%". ובהמשך: "התוצאות שהושגו בקרטינוציטים מעניינות במיוחד. תאים שניזוקו הוכיחו פעילות גבוהה באופן משמעותי בשלב חלוקת התא. דבר זה תקף במיוחד במכשיר ה-Thyreogym, שבו נצפו תוצאות של עלייה עד 22% בפעילות, ובמכשיר ה-PS 1000 עם עלייה של עד 40% בפעילות…"

בהתייחסות למחקר באופן כללי ובחינת התוצאות מן ההיבט של משמעותם עבור תרפיסטים ומטופלים בולטות שלוש נקודות מהותיות:

  1. מורפולוגיה של התא:

תרביות תא מטופלות ובלתי מטופלות נבחנו לגבי המורפולוגיה שלהם. המחקר מפרט: "כמו בפיברובלסט, גם בבדיקות של קרטינוציטים לא ניכרים כל הבדלים מורפולוגיים במראית התא בין קבוצות הבדיקה השונות". זוהי קביעה רבת ערך עבור כל מטופל ותרפיסט בפרט ועבור תרפיית התדרים באופן כולל. זאת משום שמשמעותה היא כי תרפיית התדרים על פי פול שמידט ומערכת ה-RAH עונות על דרישות התרפייה האפקטיבית עם רמות נמוכות של השפעות לוואי.

  1. ההבדל בהשפעה בין מכשיר Rayocomp PS 1000 Polar ובין PS 10

היות ומכשיר PS 10 הוא קטן יותר בצורה משמעותית, הדבר עלול לרמוז על כך

לא ניכרים כל הבדלים בין תאים שטופלו בתרפיית תדרים על פי פול שמידט ומערכת RAH (למעלה)  ובין תאים שלא טופלו (למטה).

לא ניכרים כל הבדלים בין תאים שטופלו בתרפיית תדרים על פי פול שמידט ומערכת RAH (למעלה) ובין תאים שלא טופלו (למטה).

שהשפעתו חלשה יותר באופן יחסי לזו של PS 1000 Polar Rayocomp . ואכן, המחקר הראה כי מכשיר ה-PS 1000 הינו "חזק" יותר מאשר מכשיר ה-PS 10 (התוצאות היו גבוהות ב-2% באופן אבסולוטי, וכ-15% באופן יחסי, ראה דיאגרמה).

  1. עקרון היסוד על פי פול שמידט

המחקר בדק את ההשפעה על פיברובלסטים ועל קרטינוציטים. טווח תדרים אחד הניב תוצאות טובות על פיברובלסטים אך לא על קרטינוציטים. טווח תדרים אחר המריץ את הקרטינוציטים אולם לא גרם לכל שיפור בפיברובלסטים. תוצאה זו מערערת את ההנחה שנקבעה על ידי פול שמידט בשנת 1976, לפיה כל איבר, כל רקמה ולכן כל מבנה תאי הינו בעל טווח תדרים משלו, הניתן להמרצה. זו הסיבה לכך שההבחנה בין תכניות במערכת ה-RAH, המבוססות כולן על טווחי תדרים שונים, היא חשובה כל כך.

בדוח הסופי, מכון פראונהופר מגיע למסקנה הבאה: "הוכח כי השיטה הרגישה של פעילות מטבולית בתא הינה בדרך כלל מכשיר טוב ביותר למדידת האפקט של תנודות האיזון בתרביות התאים במבחנות. בנוסף על כך,

המחקר מצא כי השפעת מכשיר ה-Rayocomp PS 1000 Polar היתה מעט חזקה יותר מאשר זו של Rayocomp PS 10 – במקרה זה, שיעור ההמרצה היה
גבוה בכ-2% במונחים אבסולוטיים וכ-15% במונחים יחסיי

הבדיקות של מחזורי התא מספקות רמזים רבי משמעות לגבי השפעת מערכות המכשירים על הפעלתה של חלוקת התא. מומלץ כי תפיסת הבדיקה האופטימלית תפותח על ידי מחקר נוסף. במיוחד יש להתאים בצורה ספציפית את התאמת התדרים לתוצאות אותן מעוניינים להשיג. ביחס ליישום תנודות איזון בטיפולים, ניתן לצפות להשפעה טובה יותר משום שאפילו התאים הבאזאליים הציגו שינוי חיובי אותו ניתן לקבוע בצורה ברורה".

המחקר מהווה אבן דרך חשובה ביורת בדרך לקבלה כללית של תרפיית התדרים על פי פול שמידט ומדגיש את היחסים שנמצאו בעבר. מסיבה זו הוחל בעבודה יסודית נוספת, כדי להגיע ולחשוף מידע נוסף, כגון משך הטיפול האופטימלי.

אהבתם? שתפו!

גיא אלפונטה
מטפל ברפואת תדרים

שאלה?
כתבו לנו:

לידיעה:

"למרות רוחב היריעה של המידע המוגש כאן, העצות והגישה לפתרון בעיות המוצגות כאן, הניתנות על  סמך  ניסיון מאז 1982. הן אינן יכולות להחליף ביקור אצל אצל רופא קונבנציונאלי . בנוסף, יש לדעת שהרפואה הקונבנציונאלית אינה מקבלת או מכירה בהשפעה של התנודות הביואנרגטיות"